Christina Stielli har tränat bort sitt ältande: ”Det gäller att veta när det blir destruktivt”

När världen skakar är det lätt att fastna i ältande och negativa tankar. Samtidigt menar författaren och föreläsaren Christina Stielli att det är ett medvetet val att älta. Och att det finns strategier du kan använda dig av för att sluta älta.

Christina Stielli vet att det inte går att bara släppa saker. Hon har ältat lång tid av sitt liv, men idag har hon tränat bort den dåliga vanan. Foto: Ulf Berglund

”Hur ska det gå? Vad händer med världen? Tänk om jag blir av med jobbet”

”Herregud, varför sa jag det där! Nu kommer hon tycka att jag är en komplett idiot”.

Känner du igen den där tankeslingan som går på oupphörlig repetition i hjärnan? Håller din hjärna också på och ältar negativa tankar? Vill du få stopp på det?

Det händer extra mycket i vår omvärld just nu och vi översköljs dagligen av negativa nyheter. Därför är det också extra lätt att fastna i oro och ältande.

— Att älta är viktigt för att vi ska förstå det som händer. Men det gäller att veta när det blir destruktivt. Forskningen visar att ältande är direkt kopplat till hjärnhälsan, säger författaren, föreläsaren och Hälsas krönikör Christina Stielli.

Läs även: Kvinnor drabbas lättare av depression: Så kan du få hjälp genom en aktiv livsstil

Christina Stielli

Gör: Författare, föreläsare och organisationsutvecklare.
Ålder: Levat upp till 61.
Familj: Ja.
Bor: Stockholm.

Ältandet skapar extremt stresspåslag

Ältandet kan leda till eller förvärra nedstämdhet, depression, ångest och andra psykiska störningar. Det stör också din förmåga att lösa problem och vidta åtgärder vilket kan leda till en känsla av hjälplöshet. Ältande aktiverar också kroppens stressrespons, vilket över tid kan påverka den fysiska hälsan negativt.

— Vi blir handlingsförlamade, får ett sänkt humör och är inte särskilt trevliga. Det är det ena, säger Christina Stielli.

— Det andra är att du stänger in dig själv i en ostkupa. Där inne målar du upp fan och hans moster och allt hemskt som kan hända men har ingen väg ut. Det enda hjärnan vill är att fly från det obehagliga, men du har stängt in dig genom att fortsätta älta. Det skapar ett extremt stresspåslag.

”Att älta är viktigt för att vi ska förstå det som händer. Men det gäller att veta när det blir destruktivt.” Foto: Ulf Berglund

Det hjälper inte heller att vi har en hjärna som attraherar det negativa. Den är helt enkelt mer alert när det kommer till det negativa. Ju mer tid du ägnar åt till exempel negativa nyheter desto mer negativa saker kommer du att uppmärksamma.

Om du har varit på en fantastisk semesterresa, och är en ältande person, kommer du trots alla sköna upplevelser komma hem och prata om hur dåligt kaffet på morgonen var.

Det du tränar på blir du också bra på och du kommer därför att dra till dig allt mer negativa saker. Hjärnans bekräftelsebias kommer dessutom att se till att du uppmärksammar saker som bekräfta det negativa du fokuserar på.

— Om jag säger att världen kommer att gå under kommer jag hitta bevis på det. Och det blir lätt en vana, för att inte säga en hel livsstil, där du också ”vet” att bussen kommer att vara försenad och att det garanterat kommer att regna på studentfirandet.

Om du inte själv håller på att älta så känner du garanterat någon i din omgivning som håller på.

Läs även: Så vänder du negativa känslor till personlig utveckling

”Det är ett medvetet val att älta”

Högt upp på topplistan över saker som vi ältar ligger det som redan har hänt, till exempel en partners otrohet eller en förälders agerande. Christina Stielli menar att det är viktigt att sätta en gräns för hur länge man ska stanna kvar i dessa ”trauman”. Det var fruktansvärt när det hände och bör bearbetas, men man kommer till en gräns när man för sin egen skull behöver lägga det bakom sig.

— Det finns bara en enda nyckel och det står acceptans på den, konstaterar Christina krasst.

Just för att det är så många krafter som verkar i riktning mot det negativa har hon bestämt sig för att sätta stopp för sitt eget ältande.

— Jag måste ta ett aktivt ansvar och ligger på max 40 sekunder medvetet ältande per dag. För jag vet att hjärnan inte kommer att stoppa det. Den älskar att älta.
Inte kan man väl rå för att man ältar, tänker kanske du. Det är ju något man bara hamnar i. Men där är Christina Stielli benhård.

— Du hamnar inte i ältande. Lika lite som att du hamnar framför en hamburgare. Det är ett medvetet val att älta eller att inte älta.

”Jag väljer medvetet varje dag vad jag ska fokusera på. Det är avgörande för vilken kraft jag ska ha för att fungera i vardagen.” Foto: Ulf Berglund

Träna dig på att inte älta

Men hur gör man för att ta sig ut ur sitt eget huvud? Och slippa alla dessa tankar som går på repeat?

Det är ett dagligt arbete, enligt Christina Stielli.

— Jag går inte genom livet och sjunger ”Because I’m happy” (Pharell Williams låt Happy, red anm) eller förnekar att det är jobbigt. Jag väljer medvetet varje dag vad jag ska fokusera på. Det är avgörande för vilken kraft jag ska ha för att fungera i vardagen.

Men att bara säga ”släpp det negativa” fungerar lika dåligt som att säga ”ryck upp” dig till någon som är deprimerad.

— Det är respektlöst.

Christina Stielli vet att det inte går att bara släppa saker. Hon har ältat lång tid av sitt liv. Uppvuxen i en sträng kristen miljö ältade hon dag som natt, att hon skulle hamna i helvetet.

— Det är ett arbete att träna bort sitt ältande. Men kom ihåg att hjärnan bestämmer inte över dig, det är du som bestämmer över hjärnan.

Läs även: Så vänder du en dålig dag – 6 knep som får dig på bättre humör

Christina har konkreta metoder för att ta sig ur ältandet. Foto: Ulf Berglund

Ta dig ur negativa tankespiraler och sluta älta

Christina delar med sig av fyra konkreta strategier:

1. Begränsa din nyhetskonsumtion

Ta ett medvetet beslut om att inte ständigt utsätta dig för det negativa nyhetsflödet. Christina Stielli tar inte in mer nyheter än hon känner att hon klarar av. Det brukar vara en kvart på morgonen och sedan en kvart på Dagens Eko någon gång på eftermiddagen. Hon rekommenderar också att man är restriktiv med de sociala plattformarna då de obönhörligen leder till att man jämför sig med andra som man tycker har det bättre, är snyggare, rikare, mer framgångsrika etcetera.

2. Träna

Träning hjälper hjärnan att frigöra endorfiner och dopamin. Vi blir lugnare, mer välmående och mer motiverad att fortsätta på den inslagna vägen. Dessutom får vi in luft i hjärnan. Det blir tvärdrag, säger Christina Stielli, när vi måste koncentrera oss på någonting vi gör. Då kan man inte längre stänga in sina tankar och älta. Väljer du att gå ut och gå istället för att träna på till exempel ett gym rekommenderar hon att du går utan podd eller ljudbok i öronen. Träna dig istället på att uppmärksamma det du ser på vägen. Prata högt och peka ut saker och ting. Du kan också ge dig en uppgift som att leta efter en särskild blomma eller något annat i naturen för att hålla kvar din närvaro i nuet.

3. Tacksamhet

När vi skriver ner det som vi är tacksamma för frigörs samma hormoner och signalsubstanser i hjärnan som när vi tränar. Dopaminer, endorfiner och oxytocin. Det är ett bra sätt att vända sina tankespiraler till att uppmärksamma det som är bra istället för att fastna i det negativa. Uttryck gärna högt vad du är tacksam för, men framför allt ta en stund varje kväll och skriv ner minst tre saker som du är tacksam för. Det behöver inte vara något märkvärdigt. Det kan handla om att du är tacksam för att du vaknat till en ny dag eller att solen skiner.

4. Hjälp någon annan

Den samlade lyckoforskningen visar att ett av de främsta sätten att själv bli lyckligare är att göra något för någon annan. Det är också ett utmärkt sätt att ta sig ur sitt ältande av sig själv och sina egna bekymmer. Christina Stielli har samma morgon vi träffas köpt ett större antal majblommor och kransar, och släppt ner dem i brevlådorna till grannarna i sitt hus.

– Att vara generös utan att avslöja vem det kommer ifrån, det är det roligaste. Det är också det som man i studier har sett ger bäst effekt för en själv.

Att hjälpa någon annan genom att till exempel volontärarbeta är inte bara ett effektivt sätt att ta sig ur ensamhet, det tystar ältandet.

Läs även: Psykologens tröst till dig som är deprimerad: ”Du är inte ensam – och det är inte ditt fel”

Så kan du hjälpa någon annan – i stället för att älta:

Christina delar med sig av sina bästa tips.

Telefon- och chattjourer – Det finns många telefon- och chattjourer som behöver personer som kan ge samtalsstöd.

Äldrekontakt – Bjud hem ett gäng på fika. Äldrekontakt hjälper äldre ur ensamhet och social isolering genom att anordna regelbundna fikaträffar.

Sitt i en ideell styrelse – Att få erfarenhet från styrelsearbete ser inte bara bra ut på CV:t utan är också ett bra sätt att lära sig hur organisationer i civilsamhället fungerar.

Läxhjälp – Som läxhjälpare bidrar du med dina erfarenheter och dina kunskaper och finns som stöd för personer som kanske inte har möjlighet till läxhjälp på annat håll.

Bli mentor – Stötta, inspirera och motivera till exempel ungdomar till att studera vidare efter gymnasiet.

Hjälp till i en secondhandbutik – Många secondhandbutiker söker volontärer.

Plocka skräp – Det kan låta märkligt men effekten i en arbetsgrupp av att tillsammans plocka skräp visar sig vara full av fördelar. Googla ”Skräpplockarevent”

Källa: Christina Stielli


Omslag till tidningen Hälsas specialtidning Sockerfri.

Prenumerera på Tidningen Hälsa

Tidningen Hälsa är fylld med inspiration och härliga tips för ett skönare och friskare liv! Hälsa finns till för dig som brinner för naturlig hälsa, värnar om miljön och vill ha harmoni och balans i livet.

Följ Hälsa på Instagram

Följ Hälsa på Instagram
Att skriva ner tankar kan vara läkande och hjälpa oss förstå oss själva. Men vad skulle hända om en person svarade på ditt skrivande? Hälsa har träffat brevterapeuten Karin Holgersson. Läs artikeln på tidningenhalsa.se 💚 Länk finns i bion!

#brevterapi #terapi #tidningenhälsa
Nu härjar förkylningsvirusen som bäst. Att bli förkyld är ofta ansträngande och tålamodskrävande – men det finns mycket du kan göra på egen hand för att förebygga och lindra besvär. Läs Hälsas förkylningsguide med de senaste rönen – och apotekarens bästa råd i förkylningstider! Länk finns i bion! 💚

Foto: Getty Images
Vad säger stjärnorna om ditt tecken i december? Månadens horoskop finns nu på tidningenhalsa.se 💚 Länk i bion!

Foto: Getty Images
Ett miniband för motståndsträning är perfekt att ha i med sig i fickan när man ger sig ut i naturen. Det är just det lilla extra man behöver för att träna musklerna i rygg och axlar. På tidningenhalsa.se visar träningsexperten Irene två enkla styrkeövningar. Länk finns i bion! 💚
Artist, PT och hälsoprofil i TV och tidningar, alltid full av kraft och energi. Det är så de flesta – inklusive hon själv – känner Blossom Tainton Lindquist. Men de senaste åren har varit tuffa. Flera hälsoutmaningar, inklusive artros, muskelreumatism och knäplastik, har tvingat henne att omdefiniera sin karriär och självbild.

Läs hela intervjun på tidningenhalsa.se 💚 Länk finns i bion!
Du behöver inte träna extremt hårt för att få bra effekt. All fysisk aktivitet är bra för dig! På tidningenhalsa.se listar vi 10 goda skäl att röra på kroppen! Länk finns i bion! 💚
Hälsa nummer 12 – nu i butik! Ett härligt nummer med tips och inspiration för en lyckad och hälsosam jul och vinter ❄️🍎

Köp i en butik nära dig eller prenumerera på dintidning.se 💚

#hälsa #vegomat #träning
Vitlök är en liten hälsobomb som kan minska risken för hjärtinfarkt, kanske också cancer. En till två klyftor om dagen är ordinationen. Läs artikeln på tidningehalsa.se 💚 Länk finns i bion!

Foto: Getty Images
This error message is only visible to WordPress admins
Error: Access Token is not valid or has expired. Feed will not update.
Annons