Av: Linda Andersson
Foto: Madeleine Wejlerud
Det är april 2016 och Mette Picaut befinner sig på en prisutdelning där de bästa hudvårdsprodukterna som lanserats under det gångna året ska hyllas. Till bordet har hon två äldre herrar som oombedda ger henne faderliga råd i nedlåtande ton. Själva var de minsann nominerande till ett pris 1992, upplyser herrarna Mette om. Samtalet avbryts när galans mest prestigefyllda pris, det för bästa ansiktshudvård, ska delas ut.
Chockad hör Mette en produkt från hennes eget märke M Picaut utropas till vinnare. När hon är tillbaka vid bordet efter att ha tagit emot sitt pris konstaterar hennes bordsherrar något tillplattade att det kanske är de som borde fråga henne om råd i stället för tvärtom.
Stort intresse för naturen
Ja, när det kommer till kunskaper om hudvård med naturliga ingredienser finns det nog faktiskt ingen som kan slå Mette på fingrarna. Ända sedan barndomen har hennes relation till naturen varit stark. På familjens lantställe hade Mette som barn ett eget trädgårdsland där hon odlade örter och kryddor, så som salvia, rosmarin och olika sorters mynta.
I hennes flickrumsfönster hängde björkblad, nässlor, mynta, citronmeliss och ringblomma som hon plockat för att torka och göra te av.
Naturintresset kom från pappa arkitekten, som tidigt intresserade sig för hur man på bästa sätt kunde förvalta våra naturtillgångar. Lika framsynt var Mettes mamma i fråga om hälsa, träning och kost.
LÄS ÄVEN: 4 vanliga obalanser i kroppen – som syns i ditt ansikte
Makrobiotisk kost
— Mamma började med yoga redan under 1980-talet då hon fastnade för yogapionjären Leela Grethe Hansens undervisning. Jag var så stolt över att ha en mamma som kunde stå på huvudet. Dessutom utforskade hon och hennes väninnor makrobiotisk matlagning.
Mammans kostfilosofi smittade av sig på Mette. Under det tiotal år då hon arbetade som modell med Japan som bas rådde ett trådsmalt skönhetsideal som var allt annat än hälsosamt.
— Jag blev väldigt fixerad vid mat. Det blev alla. Men till skillnad från min amerikanska rumskompis Libby som livnärde sig på en frukost bestående av en halv kiwi och en coca-cola höll jag mig till den makrobiotiska kosten. Många av de andra modellerna som levde på svältkost blev med tiden sjuka av näringsbrist och skickades hem. Jag, som var lite äldre än de flesta andra, var däremot väldigt noga med att äta nyttigt eftersom jag hade lärt mig mycket om näringsriktig mat av min mamma.

Modell i Japan
Att Mette hamnade i den makrobiotiska kostens ursprungsland Japan var en ren tillfällighet. Som svensk reklammodell ansågs hon med sina 169 centimeter vara i kortaste laget här hemma. Den japanska modellscout som kom på besök till hennes modellagentur i Göteborg för att hitta svenska stjärnskott tilltalades dock inte av de resliga kandidater som agenturen hade att erbjuda.
— ”Har ni ingen som är liten?” frågade hon förtvivlat. Då kom agenturen på att de kunde ringa mig. Japanerna blev helt förtjusta över att jag var så liten i jämförelse med de andra modellerna och också hade mindre händer och fötter. I deras ögon hade de äntligen hittat någon som var normal. Det var lite som en askungesaga där jag var den enda som skorna passade, konstaterar Mette roat.
LÄS ÄVEN: LED-ljusterapi: Boostar huden och motverkar rynkor
Japansk hudvård
Hon förälskade sig inte bara i den japanska kulturen och mentaliteten, utan också i den högkvalitativa japanska hudvården med vårdande ingredienser. Mer skeptiskt inställd var hon till kemisk hudvård som visserligen många gånger gav goda resultat, men samtidigt gjorde hennes hud överkänslig mot solen.
Att laborera med olika hudvårdsprodukter var väl en sak, men där gick också gränsen för Mettes del. Medan vissa av hennes modellkollegor lät förstora sina bröst och gjorde andra små ingrepp i förbättrande syfte bestämde hon sig för att gå i motsatt riktning.
— Jag tog beslutet att vad som än hände skulle jag aldrig låta någon operera, skära i eller förändra min kropp. Det var en väldig trygghet att känna att jag var nöjd med mig själv så som jag var. Jag jobbade oerhört hårt med min självkänsla för att komma till den punkten där jag inte tog åt mig av andras bedömningar av min kropp. Ibland kunde det sitta tio japaner vid ett bord och studera mig för att sedan brutalt fälla omdömet: ”Nej, det där kommer inte att funka.” Då gällde det att distansera sig från situationen och intala sig att det inte hade mig att göra. Jag blev som en skådespelare som gick in och ut ur en roll.
LÄS ÄVEN: LED-ljusterapi: Boostar huden och motverkar rynkor
Paret Picaut flyttade till Paris
I Japan fanns också en fransk fotomodell vid namn Eric Picaut. Mette som lovat sig själv att aldrig dejta en manlig modell, särskilt inte en fransman, slängde alla sin föresatser över bord. Och tur var väl det, för i dag har hon och Eric varit ett par i över 30 år.
När arbetstillfällena i Japan började sina omlokaliserade sig paret till Paris. Där fick Mettes modellkarriär en nytändning. Den mer damiga look som ersatt hennes tidigare ungflicksaktiga utseende genererade rikligt med reklamjobb vid sidan av franskstudierna.
Men den hektiska Paris-tillvaron hade en urlakande effekt på Mette. Längtan efter ett lugnare liv och familjebildning lockade henne tillbaka till Sverige. Vid millennieskiftet bestämde sig hon och Eric för att slå sig ner i Mettes barndomsstad Göteborg. I samband med flytten började hon att intressera sig för kinesisk medicin.
— Jag hade lite svårt att bli gravid. Läkaren föreslog IVF-behandling, men eftersom det innebar att jag skulle behöva ta hormoner började jag leta efter ett alternativ. Jag läste att akupunktur kunde förbättra chanserna att få barn och bestämde mig för att pröva det. Efter att ha gått hos en välkänd akupunktör varje vecka i två, tre månader blev jag mycket riktigt gravid.

Utbildade sig till akupunktör
Därmed var Mettes fascination för denna behandlingsform väckt. I väntan på sitt första barn valde hon dock att ta ett stickspår och skriva in sig på en konstskola.
— Det passade mig som höggravid eftersom tempot var lugnt och jag fick sitta ner hela dagarna. Men efter att min son hade fötts fick jag en extremt stark känsla av att jag ville göra någonting för andra. Plötsligt kändes det så egocentriskt att ägna sig åt de kreativa processerna på konstskolan. Så jag utbildade mig till akupunktör i stället.
När en väninna bad Mette att ge henne akupunktur som smärtlindring under en förlossning tog livet en ny 180-gradersvändning. Uppfylld av upplevelsen i att hjälpa ett barn till världen kände Mette att hon nu hade hittat sin yrkesmässiga kallelse.
Med siktet inställt på att bli barnmorska började hon att läsa på sjuksköterskeprogrammet. Efter fyra terminer på utbildningen tog hon studieuppehåll för att vara hemma med sitt andra barn, dottern Ella. Då dottern fick babyeksem hade hon svårt att hitta tillräckligt milda produkter att behandla dem med.
— På sjuksköterskeutbildningen var det många diskussioner om allergener, allergier och överkänslighet. De hemska staplarna som demonstrerade ökningen av allergier pekade brant uppåt, minns Mette med en rysning.
LÄS ÄVEN: Strålande hud under klimakteriet: Produkter och vanor som återställer balansen
Tog fram egna produkter
Uppmuntrad av en nära vän till familjen som var professor i kemi och tidigare i livet hade haft ett eget hudvårdsmärke tillsammans med sin man började Mette att experimentera fram egna babyprodukter.
— Jag ringde konstant min mentor Hedvig och frågade om råd. Från början var jag inne på att jag inte vill ha några konserveringsmedel alls i produkterna, men enligt Hedvig skulle det inte fungera. Hon bad mig att röra ihop en laddning kräm och dela upp den i fyra delar. En del skulle jag sätta i kylskåpet, den andra på ett element, den tredje i ett fönster och den fjärde i mörker. Sedan skulle jag inspektera dem varje dag. När jag efter två dagar ringde Hedvig och besviket berättade att krämen som stod på elementet hade börjat mögla svarade hon triumferande: ”Vad var det jag sa!” Tack vare henne fick jag en basal förståelse för hur konserveringssystemet fungerar.
”Det här borde du göra något mer av”, peppade vännerna som fått nys om Mettes laborerande hemma i köket. Ja kanske, tänkte Mette och beslutade sig för att ta ytterligare ett sabbatsår från sjuksköterskestudierna för att se om det var möjligt att utveckla hennes hobbyprojekt till en hållbar affärsidé.
Hudvårdsprodukter med ekologiska ingredienser
Hon kom med i ett lokalt projekt för kvinnliga entreprenörer och fick en extremt säljorienterad manlig mentor vars ledord var ”Bara gasa!” Mette tog honom på orden och började samarbeta med en kemist som också var hudterapeut.
— Hon föreslog att vi skulle göra ett lite exklusivare märke som tilltalade hudterapeuter. Vi satte ribban väldigt högt och hade som målsättning att göra en svensk motsvarighet till Dermalogica som många av mina vänner gillade. Ingredienserna skulle vara avancerade och samtidigt ekologiska.
Lanserade M Picaut Swedish Skincare
2010 lanserades M Picaut. Redan samma år började varumärket, som på den tiden endast bestod av fyra produkter, belönas med utmärkelser. Sedan dess har M Picaut mottagit en uppsjö av erkännanden från den internationella skönhetsbranschen.
Ju mer företaget expanderade desto hårdare jobbade Mette. Som om det inte var tillräckligt hoppade hon dessutom på en heltidsutbildning till marknadsekonom på affärsskolan IHM Business School.
— Hur tänkte jag egentligen där? undrar jag så här i efterhand. Att plugga samtidigt som jag drev företaget var inte så smart. Jag läste klart tre terminer, men den fjärde och sista terminen tvingades jag hoppa av studierna. Jag kunde inte tänka, och jag kunde inte sitta ner. Benen domnade till den grad att jag var tvungen att stå upp på lektionerna den sista tiden.
LÄS ÄVEN: Bättre hårhälsa med örter och medicinalväxter: Så får du ett friskare svall
Mette Picaut diagnostiserades med MS
En lång utredning vidtog. MS, lydde diagnosen som till slut kom, samma höst som Mette skulle fylla 50 år. Mitt i livet hade hon plötsligt en permanent inkräktare i sitt centrala nervsystem att ta hänsyn till.
— Den första tiden var jag helt utmattad och hade en otrolig hjärndimma. Jag drabbades också av känselbortfall och kramper. Och så fick jag så dålig balans att jag var tvungen att sluta med ridningen som varit min stora hobby.
I det läget var nog min räddning att jag såg sjukdomen som en utmaning. Jag sa till mig själv: Jag kanske inte blir frisk, men däremot ska jag bli fri från symtom. Det har varit mitt mantra.
Som den kunskapssökare Mette är började hon att läsa böcker och förkovra sig i hur andra MS-drabbade gjort för att hålla sjukdomen i schack.
— Efter att ha prövat en kombination av holistisk läkekonst och västerländsk medicin är jag i dag i det närmaste helt symtomfri. Jag har inga domningar, jag är klar i skallen och jag kan jobba heltid, sammanfattar Mette med tacksamhet i rösten.
Inser sina begränsningar
Det enda som kvarstår sedan sjukdomens utbrott är vissa kognitiva svårigheter som inte alltid märks utåt.
— När jag blir trött får jag lite koncentrationsproblem. Jag föreläser en del, men numera lägger jag alltid föreläsningarna klockan tio på morgonen då mina batterier är fulladdade efter en natts god sömn. Detsamma gäller intervjuer som den här. Och när jag är ute och reser vet alla våra anställda att jag måste meditera klockan 16. Om jag skippar meditationsstunden blir det segt på kvällen.
Även om Mette nu för tiden bättre inser sina begränsningar händer det fortfarande att hon tar sig vatten över huvudet, bekänner hon.
— Jag försöker verkligen att inte göra det, men det är en kamp varje vecka. Det här drivet som jag har i mig har blivit lite av min fiende ur ett hälsoperspektiv. Det kliar hela tiden i fingrarna på mig. Flera gånger har jag exempelvis tänkt att jag vill återuppta mina studier till marknadsekonom eftersom jag hade mindre än en termin kvar till examen. Då måste jag stoppa mig själv genom att fråga mig: Varför ska jag göra det? Jag vet ju redan hur man driver ett företag. Om jag skulle gå färdigt sista terminen vore det bara för att tillfredsställa mitt ego.
LÄS ÄVEN: Vanliga misstaget i din hudvårdsrutin kan leda till rosacea
Maken arbetar på M Picaut
Året efter att Mette hade fått sin diagnos började hennes man Eric att arbeta som försäljningschef på M Picaut. Mette konstaterar att deras samarbete har varit välgörande för henne.
— Medan jag kan vara överambitiös och sitta och fila på saker alldeles för länge är Eric en snabb person. Han gör det han ska göra och sedan är det bra med det. ”Varför sitter du och mejlar om det där, Mette?” kan han fråga? ”Om du i stället lyfter telefonen och ringer går det på fem minuter.” Det har varit väldigt lärorikt och nyttigt för mig att jobba med Eric.
Efter att paret lämnat kontorshotellet där företaget har sina lokaler för dagen blir det ofta en tur till stallet för Mette. Sedan MS-symtomen började ge med sig är hon nämligen tillbaka i sadeln.
— Jag gillar fortfarande att rida, men jag märker att jag måste vara måttlig med både det och annat fysisk aktivitet. Lågintensiv träning, så som promenader, qigong och yoga, passar mig bäst. Jag har kommit fram till att jag inte kan ta ut mig för mycket, men jag behöver samtidigt röra på mig. Då gäller det att göra sådant som man njuter av. Livet är för kort för att plåga sig.
Mettes framtidsplaner då? Hur ser de ut?
— Nu i augusti ska jag delta i ett yogaretreat. Det ska bli fantastiskt. Men några fem- eller tioårsplaner har jag inte. Jag försöker att tänka på livet som en ringlande flod i stället för en rak motorväg.
Mette Rosencrantz Picaut
Ålder: 56 år.
Familj: Maken Eric, 59, sonen Victor, 22, och dottern Ella, 17, samt en hund, två katter, fyra hönor och en häst.
Bor: På Särö strax utanför Göteborg.
Yrke: Grundare och vd för hudvårdsmärket M Picaut Swedish Skincare.




















